header

Program tablå



Preliminärt sändningsschema (ändringar kommer säkert att ske :)

FREDAG 28.12

12.00 Folkhälsan på Åland besöker buren            (Pennanens tavla öppnas)
12.30 Nya Åland (om deras fattigdomsserie)
13.00 Liz Karlsson och "Äldis"
14.00 Michael Hancock sjunger och spelar
14.30 Joel Bergman ifrån Winter
15.00 Camilla Heidenberg - tyvärr inställt             (Centern säljer glögg)
15.30 Tony Wickström - sjunger och spelar
16.00 Nyheter ifrån Nya Åland
16.30 Carina Sommarström med flera
17.00 O´Really                                                               
18.00 Visavi
19.00 Emilia Alm & Emil Hage
20.00 WELLNESkonsulten - Diana Lindström
21.00 
22.00 
23.00 

LÖRDAG 29.12
00-06 Nattsändning med André och nattkompis Andreas Höglund
05.00 Morgonsändning med Fredrik
08.30 Sara Alm
09.00 Lasse Fredriksson
10.00 Eva Mikkola-Karlström om Mercy Ships
10.30 Isac Holmström (Ömsen)
11.00 Erika & Per-Arne samt Catrin Karlsson och William Söderholm ifrån Högskolan                   (samt nyheter ifrån NYAN)
11.30 Maria Stenberg-Haug med Elisabeth & Anna 
12.00 Lina ifrån Indigo tipsar om nyårsdrycker
12.30 Anders Laine med Samuel Fagerholm 
14.00 
14.45 Ellen Smulter
15.15 Gölby Fiddlers
15.30 Se oss. - En manifestation för att synliggöra äldre i Samhället
16.00 Katrin Sjögren                                 (Ärtsoppa serveras av Björn Tjänster)
16.30  Green Fish
'17.00 Johanna Björkvall & Tomas Sundberg       (samt nyheter ifrån NYAN)
17.30 Irene Häger
18.00 
19.00 Sofia Eriksson (Vinnare Deluxe) (Välgörenhetskonsert i St Görans)
20.00
20.30 Andrea Mattsson inställt pga sjukdom
21.00 Anders Laine & Stella Vokalensamble
22.00
23.00

SÖNDAG 30.12
00-06 Nattsändning med Fredrik & nattkompis Elise Åkerblom
07.00 Morgonsändning med Andre
08.00
09.00 
10.00 MSF pratar båtsäsong 2019
11.00 Stadsbiblioteket                               (samt nyheter ifrån NYAN)
12.00 Micke Björklund ifrån Smakbyn
12.30 Prästen Gunnevi Styrström
13.00 Ronja Monto - Harpa
14.00 Nicklas Lantz & Vita Huset
15.00 Cim Dahlblom
16.00 Stephanie Jörgensen                  (samt nyheter ifrån NYAN)
16.30 Lovisa Sundlöf om Tall Ships Races     
17.00 Socialminister Wille Valve      
18.00 Carola Larsson, Jochum Juslin och Tony Wikström
19.00 Jenny Sporre & Niclas Forsström ifrån folkhälsan
20.00 Falska Svin - Annie Lahti & Jörgen Bolin
21.00 Glenn Koskinen
21.15 Maryette & Anton ifrån Fysio Åland
22.00
23.00

Måndag 31.12
00-06 Nattsändning med Amira & Nattkompis
07.00 Morgonsändning med Fredrik
08.00
09.00 
10.00 
10.30 Regina Santamäki Fischer & Erika Boman
11.00                                                                                     (samt nyheter ifrån NYAN)
12.00 Christoffer Isaksson - gitarr                                       (Nyårsruset börjar)
13.00 Helena Flöjt
14.00 Fråga Doktorn Ragnar Stolt
15.00 Online Auktionerna Klubbas
16.00 Online Auktionerna Klubbas
17.00                                                                                    (samt nyheter ifrån NYAN)
18.00 
19.00 Nyårsmiddag ifrån Park
20.00 
21.00 
22.00
23.00 Perfect Blue Sky (!!!)
24.00 Mariehamn stads nyårsfyrverkerier

Med reservation för ändringar

Den 84 timmar långa sändningen kommer även innehålla mängder av spontana besök och andra händelser. 

Ålands längsta direktsändning, någonsin, kommer du kunna följas via SteelFM på 95,9 MHz på steelfm.ax men även via appen (som finns där appar finns) vår LIVE-streamade  WEB-TV samt via Ålands Radio & TVs marksända digitala TV-nätet ifrån Smedsböle på "extra kanalen", via Ålcoms IP-TV nät på kanal 36 och i det analoga MCAs nätet

KITTO ifrån Perfect Blue Sky avrundar SteelFMhjälpens maratonsändning. Måndagen den 31 december klockan 23:00.

Kom ner en timme innan Mariehamn stads nyårsfyrverkerier och fira in det nya året tillsammans med oss. Klä dig varmt och förbered dig på en härlig avslutning av år 2018.

mer info inom kort